تلاوی

16شهریور1399
0 نظر

تلاوی یکی از مهمترین شهرهای گرجستان و همینطور مرکز استان کاختی، یکی از شهرهای  مثال زدنی و زیبای گرجستان می باشد.

مختصری توضیح در مورد تلاوی:

تلاوی ( Telavi ) با مساحت 1685 کیلومتر مربع، با ویرانی کلیسای فرشتگان یا همان گرِمی (به گرجی: გრემი) (Gremi) پایتخت کاختی ( Kakheti ) در زمان پادشاهی کاختی که توسط شاه عباس یکم در سال 1616 میلادی،  تصمیم به انتخاب تلاوی به عنوان پایتخت گرقتند.

کاختی یکی از استان های شرقی گرجستان در همسایگی کشور جمهوری آذربایجان  و از شمال با روسیه، همینطور مرکز اصلی تاکستان های انگور و مهد شراب گرجستان می باشد.

 

تلاوی
پایتخت کاختی

 

گرِمی (به گرجی: გრემი) (Gremi) یک بنای تاریخی مربوط به قرن 16 میلادی- قلعه سلطنتی و کلیسای فرشتگان- در کاختی میباشد.

این کلیسا از این شهر پررونق یر جای مانده و دیگر هیچ گاه بعد از حمله شاه عباس اول به ارزش اولیه و رونق روزهای قبل خود بازنگشت. اما این موضوع چیزی از زیبایی این مکان کم نمی کند.

 

گرِمی
پایتخت اول کاختی

 از سال ۲۰۰۷ میلادی موضوع گنجاندن بناهای تاریخی گرمی در سایت‌های میراث جهانی یونسکو مطرح شد.

 

یکی از جاذبه های کاختی و تلاوی وجود فستیوال های انگور و جشن انگور چینی می باشد، که هر ساله تعداد گردشگران بسیار زیادی را، راهی این شهر زیبا  میکند.

بهترین زمان سفر به تلاوی:

اگر قصد سفر به این شهر را داشتید بهتر است در ماه اکتبر و یا پاییز یا بهتر بگوییم زمان برداشت انگور و انجام مراسم انگور چینی که همراه با موسیقی و گردهمائی گرجی ها و روز مفدسی برای جمع شدن خانواده و برداشت انگور می باشد به این شهر سفر کنید. گرچه نباید از رقص زیبای گرجی و سفر کاختی ها بی نصیب ماند.

لازم به ذکر است که جذابیت شهر تلاوی به فقط جشن انگور ختم نمی شود و وجود رودخانه های آلازانی و ایوری در دو طرف شهر و زشته کوهای گامبوری و همینطور طبیعت بکر و سرسبز و البته جاده پر پیج و خم و پوشیده از درخت های که همانند سقفی سیز جاده را پوشانده همه ما را ترغیب به رفتن و دیدن این شهر کی میکند. اما بهتر است برای سفر به این شهر 2 الی3 روزی وقت داشته باشید و همینطور باید تاکید کنیم برای رفتن به داخل طبیعت از اطلاعات بومی این شهر حتما استغاده کنید.

 

 

و اما جاذبه های دیدنی شهر تلاوی:

این شهر یکی از شهر های خیلی خاص و خوب برای علاقه مندان به دوره های مختلف  می باشد و همینطور معماری های باشکوه متغلق به قرن 17 میلادی

در این شهر چهار بنای تاریخی از چهار دوره متفاوت رو میشه در کنار همدیگه دید و  عتیقه هایی که در این شهر یافت شده نشان می دهد که قدمت آن به عهد عتیق برمیگردد.

 

1- جاده گومبوری | Gombori Pass

جاده گمبوری

این همان جاده پوشیده از درخت هایست که جاده را برای هر فصلی مثال زدنی میکند.

بهتره اگر با جاده پر پیچ و خم مشکلی ندارید به این سفر برید چون یک جاده بی انتها در ارتفاع 1620 متری می برد گرچه در طول مسیر انقدر مناظر زیبا و روستاها با منظر چشم گیرو دره های آلازانی و کوه های قفقاز، ویوهای پاناروما برا ی عکاسی و ابرها در انتظار شماست  این پیچ و خم زیاد به پشم نمیاید.

 

2- کلیسای جامع | Alaverdi Cathedral

کلیسای جامع تلاوی

 

کلیسای جامع یکی از بلندترین بناهای زمان خویش بوده است و متعلق به اوایل قرن 11 میلادی می باشد که متاسفانه به دور از تخریب هم نبوده، اولین بار در قرن 15 میلادی بازسازی شده و در قرن 18 بعد از زلزله ویرانگر آن زمان با بازسازی شده است.متاسفانه  نمای کلیسا بعد از اینهمه دستخوش تغییراتی بوده  اما کمابیش هنوز نمای از معماری قرون وسطی به جا مانده است.

کلیسا ساختار بسیار مستحکم و پیچیده ای دارد، این پیچیدگی شامل سالن نهارخوری، دیوار دفاعی و نشیمن تابستانی می شود.

 

3- قلعه باتونیس | Batonis-Tsikhe Fortress

قلعه باتونیس از برترین قلعه های سلطنتی قرون وسطی یاد میشود.

قلعه بین سال های 1675-1667 توسط پادشاه آرچیل ساخته شد و در طول قرن های 17 و 18 میلادی محل سکونت  پادشاهان بوده.  این محل در نیمه دوم قرن ۱۸ توسط پادشاه ارکلی دوم ملقب به کاخترین کوچک گسترش داده شد. این قسمت را موزه ای کرده اند که در آن بازدید کنندگان می توانند محل زندگی، اتاق خواب ها، شمشیر و تاج او را ببینند

 

4-  مقبره هراکلیوس دوم | Monument to Heraclius II

مجسمه در مبان شهر تلاوی متعلق به پادشاه هراکلیوس دوم است که در همین مکان متولد و در همین مکان نیز درگذشته است.

لازم به تاکیده که تمام دوران سلطنتش باشکوه می باشد همچنین بین مردم محبوبت خاصی داشته تا انجایی که آثار وی در ادبیات و گفته های مردم  گرجستان دیده میشود. وی بین سالهای 1744 تا 1798 میلادی و در این سالهای کشور از لحاظ اجتماعی، سیاسی، فرهنگی رشد داشته است.

او ارتش دائمی گرجستان را تاسیس کرد و قدرت لردهای فدرال را محدود کرد. او تصمیم داشت آزادی و هویت ملی را به گرجستان بیاورد تصمیمی که برای همیشه در یادها خواهد ماند. همچنین یک تئاتر، چندین مدرسه  و محلی برای برگذاری سمینارها بنا کرد که امروزه از آن به عنوان مرکز فرهنگی استفاده می شود.

۴-  درخت غول پیکر | Giant Plane Tree

مسن ترین درخت گرجستان با 900 سال سن و 12 متر عرض و 46 متر ارتفاع دارد.

درخت چنار در تلاوی نزدیک ‘Batonis Tsikhe’ (قلعه شاهزاده) ، Batonis Tsqharo ’(چشمه شاهزاده) و بنای یادبود پادشاه بزرگ گرجی قرن هجدهم هراکلس دوم است.

 

5- صومعه های شوماتا | Shuamta Monasteries

این ساختمان شامل دو قسمت که یک بخش قدیمی و یک بخش جدید تر می باشد. صومعه قدیمی Dzveli و جدید Akhali نمونه های زیبا و مهم از معماری کاختی می باشد.موقعیت قرار گیری صومعه در جنگل بنا شده که صد برابر بر زیبایی آن می افزاید.

کلیسای کوچکتر در قسمت جلوی محوطه قدمتش بیشتر است و در قرن ۵ میلادی بنا شده است.  دو کلیسای مستقل کوچک و بزرگ دیگر در قرن ۷ میلادی ساخته شده اند. نقاشی های قرن ۱۷ در این کلیسا دیده می شود.

صومعه Akhali در اواخر قرن ۱۶ ساخته شد و هنوز به فعالیت خود ادامه می دهد. یک نیایشگاه بزرگ، یک برج ناقوس و جایی برای شمشیر بازی این سختمان را شکل داده اند.                                      بر اساس گفته های محلی این صومعه توسط تینا ملکه کاخترین ها ساخته شد. او هنگامی که کوچک بود رویای ساختن یک صومعه مقدس را در سر می پروراند و در رویایش ساختمان صومعه را دیده بود و پس از ازدواج با شاهزاده کاخترین هنگامی که در حال سفر در گرجستان بودند این محل را دید و دستور ساخت صومعه را داد.

 

6- صومعه ایقالتو | Ikalto Monastery

 

Ikalto Monastery

 

صومعه اقالتو توسط زنون قدیس که در اواخر قرن 6 میلادی بنا شده است یکی از مهمترین مراکز مذهبی، فرهنگی و آموزشی در گرجستان می باشد.

موقعیت صومعه در 7 کیلومتری غرب تلاوی قرار دارد دارد

این صومعه از برترین آثاثر فرهنگی هنری منطقه کاختی و کل کشور گرجستان است. یک آکادمی در این صومعه تاسیس شده که فیلسوف های یسیار بزرگ در آن تربیت شده اند. در این آکادمی به دانش آموزان الهیات، لفاظی، نجوم، فلسفه، جغرافیا، سرود، هندسه و … آموزش داده می شود.

 

7- خیابان اصلی در تلاوی

 

8-خیابان قدیمی باز سازی شده

 

امیدواریم که لذت برده باشید

 

 

                                  شرکت وان جورجیا همراه همیشگی شما در بهشت قفقاز

 

پیام بگذارید