شرایط سرمایه گذاری در گرجستان برای ایرانیان به چه شکلی است ؟

2مهر1401
0 نظر

اطلاعات کامل درباره شرایط سرمایه گذاری در کشور های مختلف مانند گرجستان برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در کشور های دیگر را دارند بسیار حیاتی است. زیرا افراد باید از نظر امنیت مالی آسودگی خاطر داشته باشند. کشور گرجستان، از بهترین کشور های اروپایی است که ایرانیان می توانند در زمینه های مختلف سرمایه گذاری کنند. هدف و سیاست های دولت گرجستان، در راستای جذب مهاجرین سرمایه گذار در این کشور است. از این رو، راه برای سرمایه گذاری در زمینه هایی مانند املاک و مستغلات در این کشور بسیار هموار است.  با این حال، آیا از شرایط سرمایه گذاری در گرجستان برای ایرانیان آگاه هستید؟ ایا مشاوره با وکلای متخصص در زمینه سرمایه گذاری در خارج کشور نیاز و الزامی است؟

تا انتها با این مقاله همراه باشید تا از مزایا و معایب سرمایه گذاری در این کشور اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

اقامت گرجستان با خرید ملک

چرا کشور گرجستان به عنوان مقصد سرمایه گذاری مناسب است؟

گرجستان در ناحیه اوراسیا (مرز بین دو قاره اروپا و آسیا) واقع شده است. بخش قابل توجهی از مساحت این کشور، به کوهستان های بلند و رودخانه ها و سایر جاذبه های گردشگری اختصاص یافته است. از این رو این کشور سالانه میزبان گردشگران بسیاری است. یکی از توسعه یافته ترین کشور ها در صنعت گردشگری کشور گرجستان است. و یکی از بهترین زمینه ها و شرایط سرمایه گذاری در خارج از کشور، در گرجستان است. توریستی ترین شهر این کشور بدون تردید تفلیس، پایتخت گرجستان، است. بیشترین جمعیت در بین شهر های گرجستان به تفلیس اختصاص دارد و همچنین انتخاب اول بسیاری از از سرمایه گذاران ایرانی است.

در ادامه به بخشی از دلایلی که شرایط سرمایه گذاری در گرجستان را برای ایرانیان بسیار مطلوب کرده است می پردازیم. این کشور از لحاظ جغرافیایی در بین دو قاره قرار دارد  از نظر روابط اقتصادی، با کشور های اتحادیه اروپا، چین، ایالات متحده و ایران بسیار صمیمی و دوستانه است. این موضوع، شرایط را برای افرادی که قصد واردات و صادرات به کشور های اروپایی و همچنین امریکا دارند، بسیار مطلوب کرده است.

افرادی که قصد خرید خانه یا املاک (به غیر از املاک زراعی) را دارند، می توانند اقامت گرجستان را کسب کنند. همچنین، سرمایه گذاری در گرجستان از طریق خرید ملک در این کشور، اقامت کلیه اعضای خانواده را به همراه خواهد داشت. جالب است بدانید، در بین 190 کشور دنیا، گرجستان نهمین کشور از نظر راحتی تجارت است.

همچنین همانطور که اشاره شد، سرمایه گذاری در زمینه توریست و گردشگری در این کشور بسیار پر بازده و سودآور است. طی سال های اخیر گرجستان افزایش میزان گردشگری بسیار بالایی را تجربه کرده است. به صورتی که در سال 2020 تنها دو میلیون گردشگر از این کشور بازدید کرده اند. در حالی که این رقم در سال 2018 به 8.7 میلیون نفر رسیده است. این رشد ده درصدی، فرصت بسیار عالی برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارند فراهم کرده است. همچنین لازم به ذکر است که بر اساس گزارش سازمان جهانگردی جهانی، گرجستان جزو 5 مقصد گردشگری اروپا و جهان است.

 

مزایای سرمایه گذاری در گرجستان

تضمین سرمایه گذاری و اقتصاد امن گرجستان

سالم بودن محیط سرمایه گذاری، از مهم ترین مواردی است که سرمایه گذاران خارجی را به یک منطقه جذب میکند. این که دولت بین سرمایه گذاران خارجی و داخلی تبعیض قائل میشود یا خیر، در زمینه سرمایه گذاری بسیار با اهمیت است. که گرجستان در این زمینه، در میانه قرار دارد، به این معنی که تبعیض در بین سرمایه گذاران خارجی و داخلی وجود دارد ولی این تبعیض قابل توجه و زیان رسان نیست.

یکی از مهمترین مولفه ها برای ایرانیانی که قصد سرمایه گذاری در خارج از کشور را دارند، تضمین امنیت اقتصادی است. کشور گرجستان با وضع قوانین اقتصادی مناسب و دریافت مالیات کم، شرایطی بسیار عالی را برای سرمایه گذاران خارجی فراهم آورده است. به همین جهت، بسیاری از سرمایه گذاران ایرانی، این کشور را به عنوان مقصد سرمایه گذاری خود انتخاب کرده اند. سرمایه گذاری در زمینه هایی مانند ساخت و ساز، املاک، کشاورزی و مهمتر از همه گردشگری و توریستی در گرجستان، از اولویت های انتخاب های سرمایه گذاران است.

کشور گرجستان مزایای مالیاتی و قانونی بسیاری را برای سرمایه گذاران ارائه می کند. امروزه اقتصاد گرجستان را میتوان یک اقتصاد کاملا آزاد دانست و این فرصتی بسیار عالی برای متقاضیان سرمایه گذاری در این کشور در حال پیشرفت است. طبق برخی از گزارشات ارائه شده، کشور گرجستان هفتمین مکان اسان برای سرمایه گذاری و تجارت بین المللی است.

شرایط مطلوب سرمایه گذاری در گرجستان

کشور گرجستان با توجه به تغییراتی که در سال ای اخیر داشته ایت، به یکی از قدرت های اقتصادی نوپا در اروپا تبدیل شده است. نمیتوان گفت که نظام سیاسی و اقتصادی که این کشور را اداره میکند عاری از هرگونه رانت خواری و فساد است، اما همانطور که در مقالات قبلی هم اشاره شد، ارگان های قضایی این کشور با متخلفین بسیار قاطع برخورد میکنند. به همین دلیل، میزان فساد در گرجستان در سال های گذشته به حداقل رسیده. این موضوع، می تواند آسودگی خاطر نسبی را به سره سرمایه گذاران ایرانی در گرجستان از نظر امنیت اقتصادی این کشور بدهد.

از طرف دیگر، هزینه های گذراندن زندگی در این کشور بسیار پایین است. این موضوع باعث میشود که شهروندان این کشور قدرت خرید بالایی داشته باشند. این باعث میشود که نیروی کار بسیاری به این کشور جذب شوند و سرمایه گذارانی که توان جذب این مهاجرین را داشته باشند، میتوانند سود بسیار زیادی را در سرمایه گذاری خود کسب کنند.

یکی دیگر از موضوعاتی که می تواند سرمایه گذاری در گرجستان را به خوبی توجیه کند، نظام سیاسی این کشور است. تعهد نظام سیاسی این کشور به اقتصاد آزاد، باعث شده که تولید اجناس و قیمت گذاری اجناس در این کشور تماما در سمت و راستای اهدافی مانند افزایش کیفیت قرار بگیرد. از همین رو، بسیاری از مشکلات اقتصادی که این کشور در سال های اخیر با آنها دست و پنجه نرم می کرد، در حال برطرف شدن و حل شدن هستند.

به نحوی می توان گفت که این کشور، سیاست های اقتصاد آزاد خود را مدیون توافق نامه 2014 با اتحادیه اروپا است. این توافق نامه رونق بسیار زیادی به اقتصاد این کشور داده است و بسیاری از اقتصاددانان بر این باورند که این توافق نامه می تواند شروعی برای مسیر پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا باشد. در این صورت می توان انتظار یک انقلاب اقتصادی بسیار بزرگ در این کشور را داشت که برای سرمایه گذاران خارجی و داخلی در گرجستان، بسیار سودآور خواهد بود.

شرایط سرمایه گذاری در گرجستان برای ایرانیان ؛ سرمایه گذاری در ساخت و ساز

سرمایه گذاری در ساخت و ساز در تمامی کشور ای جهان از گزینه های برتر سرمایه گذاری محسوب میشود. در کشور گرجستان، صنعت ساخت و ساز در گذشته در حال افول بود اما از سال های 2013 به بعد و با تازه سازی و وضع قوانین جدیدی در زمینه های ساخت و ساز، این کشور رشد شگفت انگیزی در این زمینه داشته است. همچنین دولت این کشور در راستای جذب سرمایه گذاران خارجی قوانین مانند “دریافت اقامت گرجستان از طریق خرید ملک” را وضع کرده است که شرایطی بسیار مطلوب را برای متقاضیان سرمایه گذاری در این کشور فراهم آورده است.

دریافت اقامت با خرید ملک در این کشور قوانین و تبصره هایی دارد که در ادامه به طور مفصل به آنها خواهیم پرداخت. به صورت کلی، این قانون بیان میکند که خریداران املاک و مستغلات (غیر از زمین های زراعی) در این کشور، میتوانند اقامت یک ساله موقت را کسب کنند. سرمایه گذاران در صورت ادامه مالکیت اموال خود در این کشور، میتوانند اقامت خود را برای سال بعد نیز تمدید کنند. در نهایت با تمدید 6 ساله اقامت موقت در این کشور، اقامت دائم به مهاجرین اعطا میشود. همچنین لازم به ذکر است که سفر به گرجستان شامل قانون لغو روادید است و ایرانیان میتوانند بدون اخذ ویزا، 90 روز در سال در این کشور اقامت داشته باشند.

قوانین لغو روادید، شرایط بسیار مطلوبی را برای سرمایه گذاران خارجی و مخصوصا ایرانی فراهم آورده است. به گونه ای که سرمایه گذاران ایرانی میتوانند قبل از سرمایه گذاری در گرجستان، به این کشور سفر کنند و با پتانسیل های این کشور برای سرمایه گذاری بیشتر آشنا شوند. همچنین سرمایه گذاران می توانند با زمینه های مختلف قانونی و حقوقی سرمایه گذاری و خرید ملک در گرجستان بیشتر آشنا شوند که میتواند به آنها در داشتن یک سرمایه گذاری امن کمک شایانی کند.

شرایط سرمایه گذاری در زمینه ساخت و ساز در گرجستان در بعضی از شاخه ها مانند املاک تجاری، مسکونی و اداری، بسیار متداول تر از بقیه است. باید به اطلاع رساند که سرمایه گذاری در ساخت و ساز منازل مسکونی از موارد دیگر هزینه اولیه کمتری نیاز دارد و افراد بیشتر خواهان آن هستند. البته اگر قصد سرمایه گذاری مقدار زیادی ارز در کشور گرجستان هستید، میتوانید با سرمایه گذاری در زمینه ساخت و ساز اداری و تجاری نیز فعالیت کنید. لازم به ذکر است که حداقل هزینه سرمایه گذاری در گرجستان برای خرید ملک، 35 هزار دلار امریکا است.

وان جورجیا

سرمایه گذاری در کشور های خارجی، قوانین و تبصره های بسیار زیادی دارد که میتواند رد زمینه هایی، برای افرادی که اطلاعات کافی ندارند، زیان بار باشند. در نتیجه، مشاوره با موسسات سرمایه گذاری در خارج کشور می تواند عاقلانه ترین تصمیم باشد. وان جورجیا، بهترین موسسه سرمایه گذاری در زمینه های مختلف در گرجستان است که شما میتوانید از خدمات مشاوره و همچنین تجربه متخصصین این موسسه در زمینه شرایط سرمایه گذاری در گرجستان بهره مند شوید.

پیام بگذارید