متسختا (მცხეთა)

14آبان1397
1 دیدگاه

معرفی شهر متسختاموقعیت مکانی شهر متسختا

اکنون شهر متسختا در نوار باریکی در طول ساحل رود متکواری وآراگوی  کشیده شده و تقریباً به طول کامل توسط کوهستان‌ها، احاطه شده است. در دوره‌های گذشته این شهر به استحکامات و ساختمان‌های پیوسته‌ای متصل بود که تا دامنهٔ کوه‌های اطراف کشیده می‌شد و بر روی هم با پایتخت”تفلیس، مرکز دولتی بزرگی را تشکیل می‌دادند.

شهر عشق
سیغناغی

پیشینه ساخت شهر متسختا

دورهٔ رشد متسختا از قرن‌های اولیهٔ عصر مسیحیت آغاز و تا قرن ششم میلادی ادامه یافته است. پس از انتقال پایتخت به تفلیس در قرن ۶ میلادی، متسختا با کلیساهای متعدد و کلیساهای جامعی که بعدها در آنجا ساخته می‌شود، به عنوان مرکز دینی کشور باقی می ماند. بررسی محل‌ها، ساختمان‌های مسکونی و بناهای مربوط به آن و همچنین ظروف متعدد خانگی و جواهرات، نشان دهندهٔ شکوفایی تاریخ تمدن شهر است.

معماری شهر متسختا

متسختای امروز با آثار معماری و باستانی ارزشمند خود همچون یک موزه است.

جستجو هایی که در شهر و پیرامون آن صورت گرفته آثار ارزشمندی از نمونه‌های فرهنگ مادی هزارهٔ اول پیش از میلاد حضرت عیسی (ع) تا قرن‌های ۱ تا ۶ میلادی را در بر می‌گیرد. متسختا همچنین به عنوان یکی از مراکز مهم آثار معماری باستانی گرجستان شناخته می‌شود.

هنگام ورود به شهر از شمال از طریق جاده یا از غرب از طریق راه آهن، معبد جواری که در بالای صخره‌ای کوهستانی که درست در روبه روی بلوک هی مسکونی در محل تلاقی دو رود قرار دارد خود نمایی می‌کند.

اماکن تاریخی شهر متسختا

کوچه شهر عشق
کوچه های سیغناغی

 

معبد جواری در شهر متسختا

معبد جواری یکی از ارزشمندترین آثار معماری باستانی گرجستان است (۶۴ تا ۵۸۵ میلادی).

این بنا قدیمی ترین نمونهٔ ساختمان‌های گنبدی است. ساختمان صومعه چنان به نظر می‌رسد که از درون صخره، به سوی قلهٔ مخروطی آن بیرون آمده است. جواری به ویژه هنگام شب در زیر تابش نورافکن‌ها زیباتر دیده می‌شود.

کلیسای جامع سوِتیتسخُوِلی در شهر متسختا

درست در مرکز متسختا، کلیسای جامع «سوِتیتسخُوِلی» قرار دارد که در آغاز سدهٔ ۱۱ میلادی توسط معمار گرجی، آرساکیدزه ساخته شده است. این بنای عظیم به سبب معماری بسیار زیبا و ارزشمند خود و ترکیب قطعات حجاری‌های هنرمندانه روی سنگ قابل توجه بسیار است.

صومعهٔ سامتاورو شهر متسختا

در فاصلهٔ کمی از کلیسای سوتیتسخوولی، صومعهٔ سامتاورو، یکی دیگر از نمونه‌های برجستهٔ معماری همان عصر قرار دارد. هنگام نزدیک شدن به مستختا در طول جادهٔ نظامی گرجستان ستون سنگی بلندی در ساحل رو به روی آراگوی، در سمت چپ قرار دارد. این ستون یادبود در محل مرگ ایلیا چاوچاوادزه، مشهورترین نویسنده و اندیشمند گرجستان سربرافراشته است. جمعیت این شهر در سال ۲۰۰۶ برابر با ۱۹۴۲۳ تن بوده است.

صومعه زیبا در گرجستان
صومعهٔ سامتاورو

مناسبت در شهر متسختا

متسختا پایتخت زیبای باستانی گرجستان است . ۱۴ اکتبر در تقویم گرجیها تعطیل بوده و این روز را جشن می گیرند . جشنهای زیادی در این روز در شهر متسختا ترتیب داده می شود.

صنایع و اقتصاد شهر متسختا

ترکیب اصلی اقتصادی این منطقه کشاورزی، باغداری و پرورش گوسفند می‌باشد که این فعالیت آخر، در مناطق مرتفع تیانتی، توشِتی و کازبگی صورت می‌گیرد. جاده‌های نظامی گرجستان از این منطقه یعنی از میان تفلیس و مرز با فدراسیون روسیه  ی‌گذرد. این منطقه با توجه به بسته بود مسیر آبخازیا مهم ترین کانال تردد جاده‌ای گرجستان و روسیه می‌باشد.

بیشترین صنایع این منطقه در متسختا و توشتی قرار دارد.

ضمن اینکه پیست های اسکی در بخش گودائوری این منطقه در این منطقه قرار دارد.

“نرخ بیکاری در این منطقه 6% می باشد”

1 دیدگاه

  1. سمیه
    |پاسخ

    شهر بسیار زیبائی بود عاااالی

پیام بگذارید